Mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesi nasıl çıkar

Ceket cebinde veya başka yerlerde taşıdığınız kalemler bazen akıntı yapabilirler. Akışkan sıvı özelliği olan mürekkep, çıkarılması zor kötü lekeler oluşturabilir. Bu tarz lekeler çok çabuk dağılır,elimize veya kıyafetlere bulaşabilir. Mürekkep lekelerini temizlemek için sizlere birkaç önerim olacak.


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Pamuklu, yünlü, keten ve ipek kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;
Bu tarz özel kumaşlarda lekenin kurumasına izin verilmeden soğuk su ile yıkayıp mürekkebi olduğu kadar akıtın. Az miktarda giden boyayı sabun ve ılık su ile yeniden yıkayın. Sonrasında kalan mürekkep boyasını taze süt ile yıkayıp limon tuzu kullanarak ovun. Leke iyice çıktı sayılır son olarak soğuk su ile durulayın.
Beyaz kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;
Beyaz gömlekte oluşan leke için alkol ve limon suyu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğu alkole bastırıp leke olan bölgeyi hafifçe silin. Ayni işlemi limon suyuyla da yapabilirsiniz.
Renkli ve sentetik kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;
Leke olan bölgeyi, kaynatılmış taze süte batırmak gerekir. Ilık sütte bir süre bekletin, kumaş sütü iyice içine çeksin. Daha sonra sabunlu ılık su ile ovarak yıkayınız. Bu şekilde çıkmadıysa limon suyu veya limon tuzu kullanmanız gerekir.
Parkeye dökülen mürekkep lekelerini çıkarmak için:
Leke kurumadan hızlı şekilde terebentin kullanarak ovalayın. Bu şekilde parkelerinizdeki lekeden kurtulacaksınız.
Halıda oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için:
Bir miktar mısır nişastasını taze süt ile karıştırıp halin üzerindeki mürekkep lekesine sürün. Bu karışım hali üzerinde kuruyana kadar kalmalı. Kuruyan karışımı elektrik süpürgesi kullanarak iyice çektirin. Son olacakta sabunlu ilik su ile halıyı silin. Evet, iste bu kadar basit şekilde halin ortasında duran mavi mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz.
Ele bulasan mürekkep lekesini çıkarmak için:
Elinizi domates suyu ile sertçe ovalayın. Cildinize zarar vermeyecek bir fırça ile bastırarak ovalamaya devam edin. Son olarak ılık su ile durulayın gerekirse sabunda kullanın.
Giysideki Mürekkep Lekesini çıkarmak için:
Mürekkep lekesi için ilk bilinmesi gereken, kumaşı asla sıcak suyun içine koymamak ve lekeyi yaymamaktır. Birçok insan, sıcak suyun mürekkebi çözeceği ve uzaklaştıracağı şeklinde yanlış bir fikre sahiptir. Aslında, sıcak su durumu kötüleştirmekten başka işe yaramayacaktır; çünkü mürekkep lekesi kumaşa yerleşecek ve dolayısıyla lekeyi tamamen çıkarma olanağı belki de kalmayacaktır.Diğer bir önemli konu, mürekkep ıslandığı zaman akacak ve yayılacak olduğundan mürekkep lekesi için yapılacak müdahelenin en sınırlı alanda yapılması gerektiğidir.Lekeye daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi de leke çıkarma başarısını olumlu etkiler.Mürekkep sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin.Sonra hazırlamış olduğunuz bir bardak su ve ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı karışımını temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla lekeli bölge üzerine tamponlayın (ovmadan bastırın).Giysiyi ılık suyla yıkayın.Giysiyi kurutmadan önce, lekenin gitmiş olduğundan emin olun.Eğer leke çıkmamışsa, yukarıda belirtilen aşamaları tekrarlayın.
Deri koltuğa dökülen mürekkep lekesini çıkarmak için:
yumuşak nemli bir bezi limonlu suya batırarak leke bölgesi silinmeli.
Tükenmez kalem lekesi:
alkol ile kolayca temizlenebilir. Ayrıca sütün içerisine bir miktar sirke koyup, yumuşak bir bezle leke bölgesini silerekte leke çıkartılabilir.

+16 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.