pratik temizliğin püf noktaları

pratik temizliğin püf noktaları

 1. Eski havlularınızı yumuşatabilmek için, yıkadıktan sonra bolca mutfak tuzu dökülmüş sıcak suda bir saat bekletin. Havlularınızın ne kadar yumuşadığına inanamayacaksınız

 2. Beyaz tül perdeler, pencerede dura dura kararır, değil mi? Gerçi önceleri, yıkamayla bu siyahlık gider ama, daha sonraları bu kararmayı gidermek kolay olmaz. Onun için size tavsiyemiz yıkama suyuna 1-2 çorba kaşığı toz şeker katmanızdır

 3. Eğer toz bezleri sildiğiniz yüzeye toz bırakıyorsa her toz alışınızdan sonra durulama suyuna bir miktar gliserin koyun. Bir dahaki sefere toz beziniz toz bırakmayacaktır.

 4. Camları sileceğiniz suya katacağınız bir parça tuz,hem camların daha kolay temizlenmesini hem de pırıl pırıl parlamasını sağlayacaktır.

 5. Çamaşır suyu olmadan da temizlik yapılabilir. Sizlere evde kendinizin hazırlayabileceği çevre dostu temizleyici tarifi veriyoruz.

   1 çay bardağı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı karbonat, 3 damla limon suyu , Sıcak su , Sprey şişe Hepsini sprey şişenin içinde karıştırarak hazırlayacağınız bu temizleyici ile camları, aynaları, lavaboları ve plastik malzemeleri temizleyebilirsiniz.

 6. Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa, sakın üzülmeyin. Tencerenizi yeniden pırıl pırıl yapabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır.

 7. Özellikle çocuklarda (ve tabii ki büyüklerde) gece uyutmayan şiddetli öksürük durumlarında, ayak tabanınıza vicks merhem sürün ve kalın çorap giyin.Beş dakika içinde öksürün geçtiğini göreceksiniz

 8. Sizi pişmekte olan nefis bir yemek kokusundan daha iyi ne karşılayabilir? Oda spreyleri kullanmak yerine bir kap suya bir avuç karanfil tanesi veya tarçın çubukları atın ve ocakta yarım saat ağır ağır kaynatın.Evinize çok hoş ve doğal bir koku yayılacaktır.

 9. Lavabo veya banyo küvetiniz tıkanıyorsa açmak için önce huni ile 100 gr karbonat, arkasından da 200 ml sirke dökün. Köpürme durunca sıcak su akıtın.Biraz bekleyin ve soğuk suyu açın.Bu yöntem tıkanıklığı giderdiği gibi kokuya neden olan bakterileri de alıp götürecektir.

 10. Elmas, yakut, safir ve zümrüt gibi taşları parlatmak için maden suyuna batırın. Değerli taşlarınızı gece boyunca bir bardak dolusu maden suyu içinde bırakırsanız ertesi sabah pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

11  Mayonez İle Ahşaptan Su Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Eğer su lekesi hala ıslaksa önce bir bezle silin. 2 tatlı kaşığı mayonezi lekenin üzerine sürün ve parmağınızla ya da kağıt havlu yardımıyla iyice lekeye yedirin.


En az 8 saat ya da bir gece bekledikten sonra bir bezle mayonezi silin. Lekenin gittiğini göreceksiniz


12  YUMURTANIZIN TAZELİĞİNDEN ŞÜPHENİZ Mİ VAR? Soğuk su dolu bir kaba yumurtalarınızı yavaşça bırakın ve durumlarına göre:
1. En taze 2. En az 1 haftalık
 3. En az 3 haftalık 4. Bozulmuş olduğunu anlayabilirsiniz


13  Yemek takımınızdaki tabakların çatlaklar sebebiyle kırılmalarından ve takımın bozulmasından korkuyorsanız, çatlak tabağı bir tencereye yerleştirip süt ile doldurun. Çok kısık ateşte 45 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Çatlaklardan eser kalmayacaktır. Aynı işlemi, tüm porselenleriniz için uygulayabilirsiniz


14  Çekmece ve dolaplarınıza sinmiş olan küf kokusunu gidermek için temiz bir şoset veya ince çorabın içine 3-4 çorba kaşığı karbonatla doldurarak dolaba asabilir veya çekmecelerinizin fazla el değmeyen köşelerine koyabilirsiniz

+16 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.